Foto. Merche Mallol |
Enguany, la recollida de passos de Divendres Sant serà diferent als dels últims anys. Segons el pla de millores de la Recollida i Processó del Divendres Sant 2012 aprovada per la Comissió Mixta aquesta queda tal com segueix:
La Primera Recollida: Rambla Nova -sector oest- carrer Unió i Plaça La Font
Els armats baixaran de la plaça del Rei per la Baixada Peixateria, Cos del Bou, plaça de la Font i Compte de Rius per entrar a la coca central de la Rambla Nova i fer les reverències als horaris i llocs assignats a continuació:
- A les 16.20 h. a la coca central del tram Unió - Canyelles:
1.- CRISTO DEL BUEN AMOR.- Punt de referència: edifici núm. 64.
2.- NTRA. SRA. AMARGURA.- Punt de referència: edifici núm. 72.
Els armats faran un gir de 180º i a marxa ràpida pel mig de la Rambla es dirigiran:
- A les 16.30 h. al carrer Unió:
3.- JESÚS DE LA PASSIÓ.- Punt de referència: cruïlla amb G. González.
A l‘acabar les reverències els armats canviaran de direcció, pujant a marxa rapida pel primer lateral de la Rambla Nova i fins a la plaça de la Font passant pel carrer Sant Agustí i Portalet.
El seguici processional de la Recollida que haurà anat avançant fins el Portalet, esperarà que els armats facin els acataments.
- A les 16:45 h. a la plaça de la Font:
4.- L’ORACIÓ A L’HORT.- Punt de referència: edifici núm. 26
5.- VETLLEU I PREGUEU.- Punt de referència: edifici núm. 14
6.- PRESA DE JESÚS.- Punt de referència: edifici núm. 10
A partir d’aqui els armats faran un gir de 180º per anar a marxa rapida i situarse al començament del cos del Bou i encapçalar la primera Recollida fins a la plaça del Rei, formada primer pels tres Passos de la plaça la Font i a continuació els de la zona de la Rambla.
Els armats al arribar a la plaça del Rei aniran a marxa rapida direcció carrer La Nau, Bda. Misericòrdia, Portalet i Sant Agustí per entrar a la coca central del sector est, i començaran a fer les reverencies :
- A les 17:10 h. a la coca central del tram Adrià - Roger de Llúria:
1.- SANT ENTERRAMENT.- Punt de referència: portal de l’edifici núm. 36.
2.- SANT SOPAR. – Punt de referència: edifici núm. 32.
3.- JESÚS DESPULLAT DE LES VESTIDURES.- Punt de referència: edifici núm. 24.
4.- JESÚS NATZARÈ .- Punt de referència: edifici núm. 20
5.- EL CIRINEU.- Punt de referència: edifici núm.14.
6.- RETORN DEL CALVARI.- Punt de referència: edifici núm. 8.
Els Passos després de haver rebut les tres reverències, aniran avançant direcció carrer Sant Agustí fins a trobar-se amb el darrer Pas de la Primera Recollida. Els arrengleradors de la Sang aniran coordinant i enllaçant les dues comitives.
2.- SANT SOPAR. – Punt de referència: edifici núm. 32.
3.- JESÚS DESPULLAT DE LES VESTIDURES.- Punt de referència: edifici núm. 24.
4.- JESÚS NATZARÈ .- Punt de referència: edifici núm. 20
5.- EL CIRINEU.- Punt de referència: edifici núm.14.
6.- RETORN DEL CALVARI.- Punt de referència: edifici núm. 8.
Els Passos després de haver rebut les tres reverències, aniran avançant direcció carrer Sant Agustí fins a trobar-se amb el darrer Pas de la Primera Recollida. Els arrengleradors de la Sang aniran coordinant i enllaçant les dues comitives.
Els armats quan acabin la reverencia al Pas del Retorn del Calvari a la Rambla Nova, canviaran la direcció i en filera de dos pujaran a marxa ràpida per dintre del seguici processional fins a la plaça La Font i pujar per la Baixada Misericòrdia, Major, Merceria, Pare Iglesias per fer els acataments:
- A les 17:40 h. Les Coques - Pla de la Seu:
2.- DESCENDIMENT.- Punt de referència: Les Coques núm. 1 bis
Una vegada els Passos ha rebut els acataments aniran amb direcció carrer Major per esperar que arribin els tres restants de la part alta, mentre que els armats seguiran a marxa rapida cap:
- A les 17:55 h. al carrer Descalços:
4.- EL SANT SEPULCRE.- En la mateixa direcció de La Pietat, davant del edifici núm. 5.
El armats a l’arribar al començament de les Coques canviaran de marxa lenta a marxa rapida per arribar:
- A les 18:05 h. al Pla de la Seu: